



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.1 mm |
| Width | 10.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 64 |
| Height | 1.45 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 50 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C, SPI, SSP, UART, USART, USB |
| Memory Size | 128 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 54 |
| Peripherals | I²C |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Max Frequency | 50 MHz |
| RAM Size | 12 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of Programmable I/O | 54 |
| Number of SPI Channels | 2 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of USB Channels | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 50 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Oscillator Type | Internal |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 90
Distributors
pcbx
Unit Price$4.04794
Ext.Price$4.04794
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.04794 | $4.04794 |
| 10 | $3.85344 | $38.53440 |
| 25 | $3.79231 | $94.80775 |
| 50 | $3.73215 | $186.60750 |
| 100 | $3.67291 | $367.29100 |
